Изкарах сертификат RYA Day Skipper, как да продължа?
Много от вас, които вече са плавали с нас на туристическо плаване, се изкушават да участват в управлението на яхтата – като помощник-капитани (компетентен екипаж) или като шкипери.
Затова неслучайно след като сте натрупали основни познания и умения в някое от ветроходните ни обучения в България, много от вас се чувствате подготвени за следващата крачка – курса RYA Competent Crew (Компетентен екипаж) / Day Skipper (Дневен шкипер), който организираме съвместно с обучителния център на RYA в Кавала.
Когато наш клиент или приятел премине успешно курса и придобие едно от най-престижните любителски шкиперски удостоверения RYA Day Skipper, се появяват и въпросите:
⚓️ Достатъчно подготвен ли съм, за да плавам сам с яхта?
⚓️ Как да трупам повече опит и практика?
⚓️ Коя е следващата стъпка?
ДОСТАТЪЧНО ПОДГОТВЕН ЛИ СЪМ ДА НАЕМАМ САМ ЯХТА?
Трудно е дадем еднозначен отговор на този въпрос. Някои от вас може да се чувстват уверени, тъй като обучението е преминало при благоприятни условия за плаване и без особени предизвикателства, или сте плавали със сравнително опитен екипаж, който е допринесъл значително за гладкото управление на лодката.
⛵️ Добре е да помним обаче, че времето в морето е непредвидимо. Силно зависими сме от вятъра и метеорологията, а оттам и ситуациите, в които можем да попаднем, са многобройни.
⛵️ Друг основен фактор, с който трябва да се съобразим, са особеностите на конкретната лодка, която сме наели. Може да сме подготвени да управляваме модела яхта, на която сме се обучавали, но след това да наемем друга лодка със съвсем различни характеристики и това да бъде сериозно предизвикателство.
⛵️ Ако плаването или обучението е протекло в компанията на сравнително подготвен и обучен екипаж, нещата на борда се случват много по-гладко. Съвсем различно е обаче, когато вие сте единственият човек на борда, който разбира какво става, има представа какво предстои и как е необходимо да се действа. При това положение освен да планирате своите собствени действия ще ви се наложи да наблюдавате и да направлявате и всеки един от хората на борда, а това би затруднило и опитен шкипер.
В този случай нашата препоръка е първо да направите няколко учебни плавания с по-опитен капитан на борда, за да гарантирате своята сигурност, тази на екипажа си, както и на наетата лодка.
КАК ДА НАТРУПАМ ПОВЕЧЕ ОПИТ И ПРАКТИКА?
Казват, че занаятът се краде. Същото е и с ветроходството. Най-бързо се учите, когато плавате с по-опитен шкипер на борда, наблюдавате го, осмисляте как и защо действа по определен начин в различни ситуации и анализирате заедно.
Това е една от причините, поради които именно учебните регати се радват на все по-голям интерес и популярност сред начинаещите и напредналите шкипери. Повече информация тук (цък).
Препоръчваме ви и следните 2 възможности извън България:
⛵️ Запишете се на Mile Building (цък) – очаквайте датите за 2020.
⛵️ Наемете яхта заедно с близки и приятели. Вие сте капитанът, като в същото време на борда ще присъства и друг по-опитен шкипер, който ще ви помага със съвет, когато се налага. Плаването с опитен шкипер ще ви даде по-ясна представа как да управлявате не само лодката, но и екипажа. Свържете се с нас за повече информация.
Ако разполагате с по-малко свободно време, има варианти и за интензивни и опреснителни курсове в България (цък).
КОЯ Е СЛЕДВАЩАТА СТЪПКА?
Вече имате сертификат RYA Day Skipper, който е едно от най- престижните чисто любителски удостоверения. Наясно сте с разликата между това да сте екипаж и човекът, който носи отговорност на борда. Вероятно усещате потребност да понатрупате повече опит в приставането и отплаването, в нощните и в по-дългите преходи, в различни непредвидими ситуации. Но като цяло имате основните умения да управлявате малка яхта в познати води в светлата част на деня. Така че в общи линии, с малко повече опит и практика, сертификатът ви върши работа, ако искате сами да наемате яхта и да плавате около Тасос един-два пъти в годината например.
Ако мечтите ви се простират по-надалеч обаче, искате да плавате на по-голямо разстояние от брега и да наблюдавате нощното небе от позицията на шкипера, тогава ще ви е необходима по-сериозна практическа и теоретична подготовка. Тук е мястото на следващата стъпка в обученията към RYA – това са курсовете Coastal Skipper Theory и Coastal Skipper Practical Course (Курс Прибрежен шкипер – теория и практика).
Курсовете ще ви подготвят за по-дълги преходи и плавания (до 60 морски мили от брега). Ще ви помогнат да овладеете навигацията на по-високо ниво. Ще научите как да влизате безопасно нощно време в пристанище. Ще можете да управлявате яхата в неблагоприятни климатични условия и ще усвоите различни техники как да се справяте в критични ситуации. Ще научите как да управлявате яхта и през нощта, а това е особено важно, тъй като нощното плаване предполага съвсем различни предизвикателства.
Това обучение е подходящо както за любители ветроходци, така и за тези от вас, които искат да се развиват по-професионално, тъй като обучението е комбинирано с Подготвителния курс за изпит Яхтмастър (двата курса се провеждат едновременно).
За разлика от обучението Day Skipper, курсовете Coastal Skipper – теория и практика се провеждат само 2 пъти в годината, напролет и наесен. Датите са планирани така, че практическото обучение да започне ден след като завършите теоретичния курс. По този начин можете да съчетаете и двете обучения в едно пътуване до Кавала.
Първите дати за 2020 са в края на февруари, а местата са ограничени, така че побързайте с коледните подаръци 🙂 Повече информация тук (цък).