OSTAR 2020
Глава първа: Играем
ОСТАР е първата трансатлантическа регата за самотници. Името означава „оригинална трансатлантическа регата за самотници“ (Original Single-handed Trans Atlantic Regatta). Стартира от Плимут, Великобритания, пресича Северния Атлантик и финишира пред Нюпорт, САЩ. В предстоящото юбилейно издание (60 години след първия ОСТАР) през 2020г. отново имаме български състезател, който ще вземе участие. Михаил Копанов ще е шкипер на яхтата Кроне1. (списък на участниците)
Няколко са характеристиките, които правят ОСТАР толкова интересно състезание.
Аматьорско състезание от най-висок ранг
За разлика от някои от по-популярните регати тук няма да откриете най-известните личности във ветроходството поради една проста (и показателна причина). Първа награда е просто „първа награда“ и толкова – липсата на какъвто и да било финансов стимул е достатъчното условие повечето професионалисти да стоят настрана.
Насрещни ветрове, насрещно течение
ОСТАР е изключително трудна регата в метеорологично отношение. През пролетта по тези ширини в Северния Атлантик ветровете са предимно насрещни. Отделно самото движение на циклоните в Северното полукълбо е от запад на изток, като според статистиките тяхната честота се е увеличила два пъти през последните години.
Към насрещните ветрове трябва да добавим и насрещното течение. Яхтите плават срещу топлия Гълфстрийм през по-голямата част от маршрута. Добра илюстрация е яхтата Илумия 12 – изоставена заради счупен кил край бреговете на Северна Америка – южно от Нюфаундленд, изхвърлена 6 месеца по-късно на бреговете на Ирландия.
Спомени за Титаник
С доближаването на канадските брегове състезателите се сблъскват с друго течение. Но фактът, че то вече не е насрещно, не е повод за радост. Лабрадорското течение „слиза“ от бреговете на Гренландия в сезон, когато е започнало ледотопенето. Затова не е изненадващо яхтите да срещнат айсберги по пътя си. Разбира се, това е съчетано с ниски температури, които допълнително изсмукват силите на състезателите. Доколкото, разбира се, в този етап на състезанието можем да говорим за останали сили…
Мъгла
Разликите в температурата на водата и въздуха и то точно в този диапазон на температура на въздуха води до поредното „приятно“ следствие. Огромна част от времето яхтите се движат в мъгла. Влагата е такава, че от ветрилата постоянно тече вода.
И още препятствия
С приближаването на канадските брегове се навлиза в риболовните райони на Сейнт Джон и Нова Скотия. Дори неизкушените от ветроходство може да ги познават както от филма „Перфектната буря“, така и от сериите по Дискавъри за риболов. Всеки дошъл в района трябва да е готов да се натъкне на мрежа, която може да се закачи за руля или кила…
Яхтата
Яхтата, макар и с несъмнени мореходни качества и комфорт далеч надхвърлящ този на състезателните съдове, далеч не е идеалната за самотно състезателно плаване с очакван голям крен през повечето време. Повече за яхтата и нейното минало вижте на сайта на нейния собственик. Румен Котов е ветеран от друга трансатлантическа регата ARC (Atlantic Rally for Cruisers) заедно с Михаил Копанов.
Но всичко това са само обстоятелства.
Добрата новина
Зад щурвала е бате Мишо.
Сподели
One Comment
Коментирай
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.
Pingback: Стани част от OSTAR 2020! - Вятър и вода