С Океанис през океана
Състоя се първата ни презентация за 2019 г: „Да прекосиш Атлантика с финес“. Запознахме се с още няколко виждания по тази тема, стара поне 7 века.
Презентация „Как се подготвя яхта за презокеанско плаване“
Гръцкият ни партньор – Статис Софицис – представи методично в какво се състои подготовката на едно презокеанско плаване, кои са базисните въпроси, които трябва да си зададем преди въобще да се захванем с подобно щуро начинание. Колко е важно осигуряването на адекватни платна, рангоут, система за управление, кил, двигател, генератор, спасителни средства и обучение на екипажа за аварийни ситуации, лекарства и медикаменти; значимостта на всички онези допълнителни средства като електрическата енергия, комуникациите, останалата електроника, резервните и заместващи части; жокери за храненето и набавянето на храна и вода; и преди всичко – човешкият фактор. Разбрахме, че най-ефективната диета да отслабнеш с 10% от теглото си, е да предприемеш презокеанско плаване.
Филмът за ARC 2018 на екипажа на Oceanis
Филмът на Димитрис Софицис за участието в ARC 2018 ни пренесе на борда на „Океанис“ и ни въведе в онзи фантастичен микрокосмос, който се създава единствено на лодка насред океана. Микрокосмос, който привлича и опиянява, загатва, но винаги ни държи на разстояние, докато самите ние не си го създадем.
В паузата опитахме бяло и червено вино и се отдадохме на приказки с приятели и с бивши съекипажници. Искаше ни се да имаме повече време за раздумка, но и бяхме нетърпеливи да чуем разказа на екипажа на Океанис.
Разказ и дискусия за участието на екипажа на Oceanis в ARC 2018
Ако аудиторията беше любопитна да чуе разказ за плаването от първа ръка, то самите участници в плаването и присъстващи в залата (Иво, Владо, Жоро и Димитрис) бяха не по-малко развълнувани и любопитни да видят колко, и кои са хората, които се вълнуват да научат повече за преживяното от тях.
Започнахме с разказ на екипажа за това, как се е родила идеята и как се е формирал екипажът. Димитрис разказа как е израснал, износвайки тениските на баща си от участията му по регати и с разговори за ветроходство, докато наборите му си говорили за баскетбол и автомобили.
Разбрахме колко разнолика може да е мотивацията на всеки човек, дръзнал да преплава океан; че стойността на подобно плаване може да се измерва единствено със степента на сработването като екипаж и разбирателството между хората. Точно заради това по-лесно се е приел проблемът с блока на генакера, който остава неразрешен близо седмица и изхвърля нашите от битката с основните им конкуренти.
След като разчупихме ледовете с тези първи споделяния на екипажа, публиката взе думата, за да задоволи интереса и любопитството си. Така се зародиха въпроси за: организацията на вахтите, за справянето с морската болест, за времето и вълните, за използваната стръв, недостатък или предимство е липсата на жена на борда, за предпочитаната музика.
Направихме опит да се свържем с шкипера Диан, който в момента плава с наши клиенти на Карибите, но безуспешно.
Беше интересно да разберем кои са били най-големите премеждия на екипажа: опасността от сблъсъка с гръцкия танкер и чезненето на вода на яхтата; как минава един примерен ден; как лодката е достигнала до стартовата точка – Лас Палмас, кой изрисува камъка с емблемата на Океанис, кой пишеше репортажите от яхтата.
На въпроса кой какво е надмогнал и какво е научил, Владо сподели, че това е позабравената нагласа да слуша и да се подчинява; за Иво е равносметката да се включва в по-дълги плавания занапред, защото определено те му носят по-различни усещания; за Жоро е урокът къде ти е мястото в този свят и ролята на природата в него; за Димитрис надмогването да не е шкипер и инструктор, какъвто е най-често в ежедневието му, а екипаж.
Иво отговори на въпрос от аудиторията, как може едно такова плаване да се обвърже с благотворителна кауза. До момента са събрани около 18 000 лв. които ще бъдат дарени за образователни проекти за деца в Северозападна България.
Уроците и посланията
Посланието от момчетата от Океанис беше, че не трябва да се щадят средства, воля и време, за да се осъществи прекосяване на океан (една мечта). Разпространеното възприятие, че човек пробва подобно премеждие, за да излезе от зоната си на комфорт не е вярно. Защото всъщност именно това е зоната на комфорт, така са го усетили те.
В добавка – залата отново не можа да ни побере. Виното се изпи и поръчвахме още. Всички искахме да имаме повече време да си побъбрим. Почивката се оказа кратка, за да се видим с всички и да разменим приказка. Ето защо след презентацията, някак традиционно не ни се разделяше и накарахме една цяла пицария да се потруди усърдно, докато утоли моряшкия глад и жажда на няколко десетки от нас.
До следващия път и следващата презентация на 21 февруари (четвъртък) 2019, когато Статис отново ще ни гостува и ще ни представи нова ветроходна тема!