Ветроходството като спорт
Лесният начин да пропагандираш “масово” ветроходната идея е да заложиш на пътешествията – кой от нас не ходи на почивка, не пътува, не му е минавало през ум да пробва нещо по-различно (плаване с яхта е само един от многобройните варианти). Но това далеч не изчерпва “задължителните” теми около ветроходството.
Състезанието е не само развлекателен бизнес – шоу, в което се хвърлят много пари, големи компании инвестират за реклама, а многобройни зрители гледат, залагат, вълнуват се, бият се… Състезанието започва много преди това – в стремежа да си по-бърз (от заека, от тигъра, от пирата…), да си по-силен (същите), да си по-умен. Накратко – тръпката за победа и съревнование е в кръвта на всички ни – само концентрацията е различна.
Когато говорим за ветроходни състезание и регати, можем да тръгнем от разни отправни точки. Например в момента едно от ветроходните състезания с най-много пари (съвременния измерител на успешността на едно начинание – без значение дали го приемаме или не) твърди и че е най-старото международно състезание въобще. Става дума за America’s cup. Историята е интересна и, ако се вълнувате от изводи, много поучителна. Нека обаче, като говорим за състезания се върнем малко по-назад.
Един от най-вдъхновяващите примери за състезателно ветроходство е свързан историята на “чаените” клипери. Това са едни от най-съвършените ветроходни кораби и в същото време последното издихание на ветроходното корабоплаване (разбира се не говорим за съвременни съдове направени за състезание, от скука или просто поради излишък на пари). Клиперите са търговски кораби с правоъгълно стъкмяване (с изключение на кливерите) и са се отличавали с голямата си дължина, ветрилна площ и носят относително малко полезен товар. Строени са през 19-ти век и поставят редица рекорди. Скорост от 15-16 възела (данни за до 20) и плаване от Сидни до Лондон за 67 дни са числа, които могат да впечатлят всеки днешен любител-ветроходец. Между другото говорим за търговски кораб, натоварен със стока…
Интересното е, че съревнованието между корабите е било новина с голяма обществена значимост. Освен конкретният търговски смисъл и високото реноме, състезанието между клиперите е било следено от любителите на хазарта – правели са се залози за това кой ще е корабът първи донесъл чая от Китай или вълната от Австралия.
Състезателно ветроходство за теб
Може ли да работя в офис, на бюро, зад волана и да отида да се състезавам с ветроходна яхта? Може ли да спортувам 4 пъти в годината във фитнеса, 2 пъти в годината подтичвайки по плажа, по време на джакпот – в тото-пункта или единствено с вдигане на шотове в бара и да отида на истинска регата?
Може. Заповядай.
Тръпката от състезанието е нещо, което си заслужава. Ако мислиш, че това е само за професионални спортисти или запалени маниаци – вече не е така. Схемата е следната:
Има регата (ветроходно състезание), има ветроходна яхта с опитен инструктор и празен или частично запълнен екипаж. Свободните места се продават. Може да вървят с кратък инструктаж, може да вървят с еднодневно или неколкодневно обучение, може да са за начинаещи ветроходци, за ветроходци с опит или просто за хора, които искат да опитат. Вариантите са различни – за различните състезания, шкипери, агенции. Тук ще намериш актуалните предложения, както и информация за изминалите събития. Със сигурност ще намериш твоето състезание.