Купа Америка
В неделя завърши вторият етап от поредното издание на Купа Америка – състезание със 150 годишни традиции – етап, който предложи много адреналин, зрелищни капаци, сблъсквания, раздрани крила, счупени мачти, наклоняване до ръба, тактически надигравания, грешно взимане на знаци, триумф, разочарование и много спортсменство.
Ветроходство от висша класа в Плимут, 10-18 септември
Гонките в Плимут предложиха почти всичко, което можете да се сетите, като чуете “състезание с катамарани”. Едно от малкото неща, които липсваха, беше слънцето на Португалия (където се проведе предишният етап). Великобритания затвърди своя мрачен облик, но това беше само щрих, който да подсили визуално трудните условия, дали възможност да се насладим на невероятно шоу.
Състезанието предложи много обрати и вятър на предела на допустимото за клас АС45. Имахме и страхотната възможност да се учим и осмисляме какво се случва – гонките са снимани от множество ъгли, включително от самите състезателни катамарани. Чухме анализи и мнения от коментатори и шкипери, както и команди, възклицания и “бииип” от камерите на лодките по време на състезанието. Графиките помагаха на несвикналото око на сухоземните чеда да разбират кой и с колко е първи, проследяваха маршрута на лодките, чертаеха границите на трасето.
Няма смисъл да се впускаме в подробности за самото състезание, доколкото много повече си заслужава да погледате кадри, които лесно ще откриете на канала на Купа Америка в youtube. Съвсем схематично – в състезанието по двойки победител стана новозеландският екипаж (Емирейтс Тийм Ню Зийлънд) със шкипер Дийн Баркър, а в масовия старт първи завърши единият екипаж на американците (Оракъл Рейсинг Спитхил) със шкипер Джеймс Спитхил. По точки за момента водят новозеландците.
История
Без да се задълбочаваме в историята – няколко интересни факта. Състезанието носи името си (и тогава се води началото му), след като шхуната Америка печели традиционна Британска регата “One Hundred Guinea Cup”, което би трябвало да е нещо като “Купата на стоте гвинеи”. Между другото си заслужава да потърсите снимки и реплики на въпросната шхуна, за да се насладите на изяществото на тези съдове. Снимката, която виждате тук е само пример – това е по-късна снимка с различно стъкмяване от това, с което яхтата печели през 1851. Добре се вижда обаче елегантната издължена линия на корпуса в кърмовата му част.
Друго любопитно е, че това се води най-старото международно състезание в света. Освен това идеята за спонсорство в спорта до голяма степен е свързана с Купа Америка. В продължение на много години барон Липтън е тясно свързан с регатата и участва многократно – не печели победи, но печели много популярност, симпатии, а оттук и успехи в търговията с чай.
Форматът
Купа Америка всъщност е съчетание от няколко състезания по ветроходство.
В момента наблюдаваме така наречените “Световни серии”, всяка от които е по няколко дена и предлага състезание по двойки, масов старт, няколко дни на предварителни гонки, а също така и скоростен етап.
През 2013 ще се проведат Купата Louis Vuitton, където екипажите ще си оспорват правото да излъчат претендент, който по-късно същата година ще се състезава във “Финалите” в гонки един срещу един.
Различните състезания са на различен вид лодки. Световните серии ползват катамаран AC45 (което ще рече America’s Cup, 45 фута), а за Loouis Vuitton и финалите очакваме 72 футовия му голям брат.
За нас
На нас ни остава да следим новините и състезанията, да чакаме с нетърпение следващия етап, който ще се състои в средата на ноември в Сан Диего, да плаваме и да мечтаем. Това състезание ни надъхва да добавим по-скоро многокорпусни съдове в предложенията за ветроходство от Вятър и Вода.