Какво се случва на Синеморец
Честният отговор на въпроса от заглавието е – „не знаем“. В същото време имаме наблюдения, имаме и предположения. Не само на Синеморец, а и навсякъде из България, приказните кътчета и успешните бизнес-творения в един момент набират (не)нужното внимание и стават апетитни за хора, които си мислят, че хубавото е статична категория. Не, дами и господа, хубавото е нещо, за което трябва да се грижим, за да остане такова и (или) е нещо, което трябва да положим усилия, за да сътворим.
Малко история и малко предварителни бележки
Дойдохме (Вятър и вода) на плажа на Велека през 2012г по покана на тогавашния наемател. От тогава досега сме там под една или друга форма – кога юридически, кога с инструктори, с чалъм (как ли би нарекла баба ми „know how”) и екипировка. Бяхме свидетели (и малка бурмичка) как с настоящия наемател плажът израсна и доби индивидуалност отвъд уникалната си природа. Затова е лесно да сме емоционални. Както са емоционални много от мненията и въпросите, които стигат до нас. Но не е редно, когато важното е Твоето мнение. Ще опитаме да се придържаме към студената фактология.
Ситуацията
- В края на 2016г. се провежда търг и плаж Велека е взет под наем за период от 5 години (изтича с края на сезон 2021).
- Късна есен на 2020г. горният договор е преподписан за още една година (изтича с края на сезон 2022).
- На последното заседание на Министерския съвет на 14.04.2021г се взима решение за „ОТКРИВАНЕ НА ПРОЦЕДУРА ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА КОНЦЕСИЯ ЗА ЧАСТ ОТ МОРСКИ ПЛАЖ „УСТИЕ НА РЕКА ВЕЛЕКА“ “ със следната мотивация: С настоящото решение се цели да се обезпечи част от морски плаж „Устие на река Велека“, община Царево, област Бургас със задължителните дейности по ЗУЧК – осигуряване на водното спасяване, обезпечаване на прилежащата акватория, здравното и медицинското обслужване и санитарно-хигиенното поддържане на морския плаж и предоставяне на услуги от обществен интерес. (вижте целия текст тук: https://www.gov.bg/bg/prestsentar/zasedaniya-na-ms/dneven-red-na-zasedanie-na-ministerskiya-savet-na-14-04-2021-g). Всички „причини“ за това решение са изпълнени и изпълнявани договорни задължения на наемателя: има осигурено водно спасяване (и много спасени хора); има здравно и медицинско обслужване; качеството на „санитарно-хигиенната поддръжка“ далеч надхвърля не само плажовете в подобна среда, но и далеч по-скъпите; услуги в обществен интерес има (да, за тези, ще станат 10, години все още не се предлагат джет, банан, подобни…)
- Настоящият наемател обжалва горното решение и инициира петиция срещу него (https://www.peticiq.com/323614?fbclid=IwAR3TQ-gDYN_DzO7THzfqgqJPgzRWwwk1_VWEtGmt3aq8twEC4ZHNYB0S-fI#form ).
- Министерството на туризма отговаря на Петицията (виж текста тук:https://www.tourism.government.bg/bg/kategorii/novini/poziciya-na-ministerstvoto-na-turizma-otnosno-peticiya-za-otdavaneto-na-koncesiyata?fbclid=IwAR3F8R2-lWx-aPHo90Kwco_ewS6P8B_AryEFR37NsEMv0b4-YPSccOmADxU )
И сега накъде
Ако сте минали през последните години през плаж Велека – можете мотивирано да прецените – да се опитаме ли да имаме такъв плаж и през 2022 или не. Ако не, елате това лято и изберете страна.
Ако прецените, подпишете Петицията.
Ако плажът не е „Вашият“, но въпреки това смятате, че Министерският съвет некоректно сменя правилата и „постила“ на някого: подпишете Петицията
Ако смятате, че решението е правилно – пожелайте успех на бъдещия концесионер, на българската природа, на българския бизнес. Работете за тях. Създайте нещо добро и красиво!